Atrium v domě: Vytvoří soukromí a nahradí zahradu


·         Zahrada v domě

Atrium je vnitřní dvůr s přímým přístupem z domu. Je alternativou zahrady i v případě, když nemůžete počítat s pěkným výhledem. Například u domu v řadové zástavbě nebo situovaném na rušné ulici. Díky atriu interiér lépe prosvětlíte a získáte bližší kontakt s přírodou bez narušení soukromí.
pohled z balkonu


·         Více soukromí

S nedostatkem soukromí se setkává většina majitelů rodinných domů. Problémem je nejen hustá výstavba, ale i sousedé. Máte chuť opalovat se v zahradě, když na vás mají všichni výhled? Ideálním řešením je atrium uvnitř domu. Zelené místo pouze pro vás, chráněné stěnami domu před zvědavci.


·         Nejprve měř …

S výstavbou atria musíte počítat již ve fázi projektu domu. Důležité je naplánovat takovou orientaci na světové strany, abyste z něj měli co největší užitek a radost. Nejvhodnější je orientace na jih, jihovýchod a jihozápad. Severní orientace s sebou přináší méně světla a větší tepelné ztráty. Vnitřní dvůr můžete realizovat jako otevřený nebo zasklený včetně skleněné střechy. Jelikož v něm budete pěstovat zeleň, důležité je správné odvodnění, aby nedošlo k poškození stavby.
zen nádvoří


·         Určete mu účel

Atrium může mít různou velikost a tvar od pravidelného, kruhového až po atypický. Roli hraje fakt, jakým způsobem ho chcete využívat. Prostor může plnit funkci zimní zahrady, tehdy netřeba podcenit kvalitní zasklení včetně překrytí střechy. V atriu můžete situovat jezírko, pěstovat květiny a stromy. Může sloužit jako exteriérový obývací pokoj, místo na grilování nebo zahradní sprcha.


·         Zachraňte strom!

Pokud se na pozemku nachází krásný strom, je škoda obětovat ho výstavbě domu. Atrium je skvělý způsob, jak zakomponovat takový strom do domu. Jistě, spojuje se s tím určité riziko, protože pokud strom ještě roste, jeho kořeny či koruna mohou poškodit konstrukci domu. Většinou platí, že kořenový systém je zhruba tak rozsáhlý jako koruna. Koexistence s přírodou je však výhodná.